050-7881995

המפץ הגדול

בספר "קיצור תולדות הזמן" האסטרופיזיקאי, פרופסור סטיבן הוקינג, מסביר באופן מרתק על תיאוריית המפץ הגדול, ומה קרה מאז. כיצד מתיישבת תיאוריית המפץ הגדול עם תורת הכוכבים (אסטרולוגיה)? אני מצאתי את התיאוריה שלו מחזקת את הקשר ביננו לכוכבים, ושופכת מעט אור על איך האסטרולוגיה עובדת.

הוקינג טוען שחלקיק קטן התנפץ ויצר את היקום כולו. בעצם, המקור לכל החומר בעולם –אחד הוא. לפיכך לנו ולכוכבים יש מוצא משותף, פעם, לפני מיליארדי שנים (לפי הוקינג), היינו מאוחדים. ומאותו רגע המפץ התחיל הזמן. כלומר כל החומר בעולם, שנמצא לפי התיאוריה בתהליך התפשטות והתרחבות מתמיד, נמצא על ציר זמן זהה. במילים אחרות הזמן משותף לכל מה שקיים בעולם, ויש לכל דבר ביקום את אותה נקודת התחלה, ואותו ציר זמן.

לכל גרם שמיים, כוכב או אסטרואיד, יש מחזוריות קבועה וחוזרת לנצח. משחר ההיסטוריה האדם עקב אחריה, מזהה את זו של הירח והשמש. לפני אלף שנה כבר מוצאים עדויות שהאדם חישב די במדויק את זמן ההקפה של שבתאי (סאטורן) סביב השמש (30 שנה). אבל היום האסטרונומיה יודעת לספק חישובים מדויקים מאד על מחזוריות גרמי שמיים, וכך ידועים מיקומי כוכבים אלפי שנים אחורה וקדימה.

האסטרולוגיה טוענת שיש מתאם בין מחזוריות גרמי שמיים לבין הנעשה כאן אצלנו. כשחושבים על זה שהמקור שלנו זהה, ושציר הזמן שלנו גם משותף, אפשר גם להעריך שקיים איזשהו מתאם (ולאו דווקא שזהו קשר סיבתי), יש לנו "אב" משותף. ואם בכל הטבע קיימת מחזוריות, וגם הכוכבים נעים במחזוריות, הרי שגם לאדם יש מחזוריות. רק שאיננו יודעים מהי. איננו מבינים איך היא עובדת. אבל אנחנו כן יודעים במדויק את מחזוריות הכוכבים.

אם קיים מתאם בין גרמי שמיים לביננו, קיים גם מתאם בין מחזוריות גרמי שמיים למחזוריות חיינו. מאחר ויש מתאם, ניתן להשתמש בו כמפה, כמקרא. כלומר התנהגות מחזורית של כוכב מסוים, תאמר משהו על מחזוריות אחרת. כך האדם למד (ועוד לומד) באמצעות תצפיות רבות על מיקומי הכוכבים, מה צפוי כאן בארץ. הוא זיהה את המתאם, מבלי היכולת להסביר אותו, ולעיתים הניח שיש קשר של השפעה מהכוכבים. אנושי להניח זאת, אך האסטרולוגיה לא טוענת זאת, ואינה מספקת תשובה. ממש כמו הוקינג, עוד הרבה אנחנו פשוט לא יודעים. אבל קשר מצאנו, ברמה הסטטיסטית. וברמה הרציונלית זו עדיין חידה לא פתורה, אך לעניות דעתי, התיאוריה של הוקינג על המוצא המשותף וציר הזמן הזהה מקרבת עבורנו את התשובה.

חזרו לרשימת המאמרים המלאה – מה אומר המזל שלי.

צרו קשר או צלצלו: 050-7881995

שלח לחבר או שתף את המאמר:

ערב קסום שייזכר לתמיד

לחצו לפרטים

תחזית מאי 2022

לחצו לקריאה

תחזית שנתית תשפ"ב

לחצו לקריאה

תחזית קורונה

לחצו לקריאה

והקשר לכל מזל

לחצו לקריאה

איך כל מזל במיטה

לחצו לקריאה