050-7881995

משה כחלון

מטרת המאמר אינה פוליטית. אלא להאיר את דמותו של שר האוצר, ולעזור לכם להכיר את אופיו. גם לספר על הצפוי לו. תפקידי אינו להחניף או לבקר, ובטח לא להחליט מי האדם המתאים ביותר לנהל את המדינה. אלא לספר לכם מה רואים בכוכבים לגבי הדמות, לתת לכם זווית מנקודה אחרת, שאולי תעזור לכם לגבש עמדתם בעצמכם.

אישיות

למרות התדמית המאופקת והשקולה, המנוע של כחלון רגשי, ובפנים יש הרי געש, ורגשות קיצוניים. לכחלון כריזמה שקטה, בנינוחות חביבה וחייכנית הוא יודע לעורר אמפתיה כלפיו. כחלון מבין שזה סוד הקסם שלו, ולכן מקפיד לחייך ולשדר רוך. אבל זה ממש לא הטמפרמנט הפנימי שלו. בתוכו כלואים כעסים עוצמתיים, תחרותיות גדולה, ומלחמות שקטות אימתניות שהוא מנהל בשקט בשקט מאחורי הקלעים. לכן, הסכסוך שלו עם אבי גבאי, משמעותי ולא ייעלם. גם השר השני ממפלגתו, גלנט, ברח לליכוד.

כחלון זוכר את מי שפגע בו, ויבוא איתו חשבון. חשוב לו לצאת המנצח, מנצח במטרה שהציב, אבל גם מנצח כלפי מי שהתנגד למדיניות שלו. לכן הדיח את נגידת בנק ישראל קרנית פלוג, על-אף שהוויכוח ביניהם כביכול ענייני. מאחורי החיוך הלבבי, וצורת הביטוי הישירה, יש חשיבה מאד ערמומית, טריקית, חשאית, מסובכת, רגשית, אך מעשית ויצירתית מאד. לכחלון ראש חוקר, והוא יודע היטב מה קורה בענייני המשרד שלו, בקיא בפרטים ובתוכניות. כחלון מבלה שעות רבות בניתוחים ולמידת הדברים, שומע בחשדנות, אך בפתיחות. כלומר לא מאמין לכל מה ששומע, ומחפש מניעים נסתרים, בודק מה האינטרס, אבל כן פתוח למידע, ומעוניין בעצה. לכן לא התרגש כשחברות הסלולר הזהירו מקריסה בעקבות הרפורמה שלו, לא קנה את הבכיינות של תנובה וטרה שטענו שהן חייבות לעלות את מחירי מוצרי החלב שבפיקוח, והוא לא בולע את עמדת הקבלנים באשר לתוכניות שלו לשוק הדיור ("שירוויחו פחות" לא יקרה להם כלום בעיניו). והוא מחפש כל הזמן דרכים יצירתיות נוספות להוזלת מחירי הדיור, ופתוח לשמוע עוד רעיונות. זה לשמוע בפתיחות רבה, אך לחשוד בכל מה שנאמר, ובכל אחד.

כחלון טיפוס רגשי, ויש ברגש הזה הרבה ערכים ואידאלים. הוא מאמין שלכל אחד מגיע להגיע לדירה, וחש רגש שלילי למשקיעי הנדל"ן. זה טוב לב בסיסי ואיכפתי שיש בו, צורך חזק בצדק חברתי, בדאגה למוחלש. ולכן גם הורדות המסים. אבל כחלון חושב בגדול וקיצוני, כך בנתינה יש קיצוניות שעלולה לפגוע באיזון הקופה הציבורית. הקיצוניות מגיעה גם אל מלחמותיו, אותן הוא מנהל בקיצוניות עיקשת בלתי מתפשרת, אך סובל מהתנגדות מוגברת בחזרה. אבל זה לא הרצון שלו,  כללית הגישה שלו מנסה ללכת בטוב, ולהשאיר את המלחמה מתחת לפני הקרקע, נסתרת, ואם אפשר, אז "במעמד צד אחד", שהאויב אפילו לא יידע עליה. כחלון יודע לחייך בפנים, ולהכניס ליריב בערמומיות נסתרת, אבל גם פשוט לחייך כדי להשיג בטוב. הוא נראה פשוט, וזו דרכו להסתיר את התחכום. מתחת לפני השטח, כחלון תמיד במלחמה.

כחלון ניחן בכושר התמדה יוצא-מהכלל! הוא לא נשבר בשום מצב, נלחם בסבלנות אחרי שכולם כבר התייאשו, ולא מתעייף מהקרב המתמשך. האמת, הוא גם נהנה מהקרב, זקוק לריגושים ועשייה, ואוהב את האתגר. למען המטרה המרגשת, הוא מוכן להתקדם לאט ובטוח. זה הרבה היגיון פרקטי והתנהלות קונקרטית. אבל לפעמים זה לאט מדי, כשהוא בודק ומתעכב על התוכניות ועל ביצוע מושלם, עד שהרכבת כבר יצאה מהתחנה, או שהזהירות בביצוע לא מדביקה את הקצב הנדרש. כך הוא נשאר עם תוכניות פרטניות טובות להורדת מחירי הדיור, אך הן רחוקות מלהספיק. זה מחיר למשתכן נקודתי, מול שיטפון עליית מחירים רוחבי.

ומה בעתידו?

כחלון הוא בולדוזר אמיתי. ובשנים האחרונות השקיע מאמץ בלתי מתפשר, מתמיד, ואימתני למען מטרותיו. מכאן כחלון ייאלץ להתמודד עם כישלון, וזה יביא חשבון-נפש, בעקבותיו כחלון ישנה גישה. כחלון ילמד להוריד אגו ותחרותיות אישית, לפעול יחד בשיתוף-פעולה, ולוותר גם כשהדרך אינה בדיוק לפי משנתו. זה ללמוד להתרכך באמת, לא רק בחיוך החיצוני, וזה ייצר עבודה משותפת טובה, אך לוקח זמן, ועד סוף השנה עדיין לא הולך לו. 2020 כבר תביא יותר הצלחה (בפוליטיקה או מחוצה לה). אך להצלחה ממש, בקנה-מידה גדול, עוד ייקח זמן. מתי כן? 2022 תהיה שנה של בנייה טובה ומקדמת מאד, היכן שלא יהיה. ואם בכל-זאת יישאר בפוליטיקה (או יחזור אליה), היא תביא אותו לקדמת הבמה.

עמי גוטמן – אסטרולוג

חזרה לעמוד בחירות 2019 (לחץ)

שלח לחבר או שתף את המאמר:

חרבות ברזל

אולפן המלחמה

לחצו לקריאה

תחזית יוני 2024

לחצו לקריאה

תחזית שנתית תשפ"ד

לחצו לקריאה

והקשר לכל מזל

לחצו לקריאה

איך כל מזל במיטה

לחצו לקריאה

 

תחזית קורונה

לחצו לקריאה

ערב קסום שייזכר לתמיד

לחצו לפרטים

קורסים באסטרולוגיה

לימודי אסטרולוגיה

לחצו לפרטים


צ'אט
בוואטסאפ

שיתוף
בוואטסאפ

שיתוף
בפייסבוק

שיתוף
במייל