050-7881995

ישראל ב-2018 – תחזית שנתית

כך תיראה…

מלחמה בקיץ? חילופי שלטון? איזו שנה לפנינו? כל התשובות! שמרו את התחזית לאורך השנה. 2018 תהיה דרמתית וזכורה. לפניכם תחזית מפורטת לצפוי במדינה:

זו תהיה השנה בה לראשונה יוגש כתב אשום נגד ראש-ממשלה מכהן. שנה שתיסוב סביב ענייניו המשפטיים של העומד בראש המדינה, ולא רק. זו שנה שתחשוף שחיתויות רבות, שיטות מנהל לא תקין, ותעודד תיקון יסודי וענישה. כבר עד אמצע ינואר נראה שבנימין נתניהו סופג מכה קשה. זה יכול להיות ענייני קואליציה או אישיים פרטיים, התפתחות חקירתית דרמטית, ואפשר שהמשטרה ממליצה על הגשת כתב-אישום נגדו. ההמלצות כשיוגשו, יהיו חריפות יותר ממה שאנחנו מתארים כרגע. אדגיש, תהא גודל המכה אשר תהא בחציו הראשון של ינואר, היא עדיין נקודתית, ולא מביאה לתוצאה ישירה כלשהי. בוודאי אין לצפות שנתניהו עוזב או מתפטר. להיפך, ראש-הממשלה לא יתפטר בשום מצב או סיבה, ויישאף להמשיך להחזיק את הקואליציה ככל שיוכל. אם יכריז מרצונו על בחירות (בשלב כלשהו בהמשך), יהא זה כדאי להיבחר מחדש. כלומר יתכן ונתניהו ירגיש שאין לו ברירה, כיוון שהקואליציה לוחצת ואינה יציבה, או שהמתח בעם רב, והוא מאמין שעדיף לו להקדים בחירות לפני שמשפטו מתקדם, כלומר שמועד בחירות מוקדם נוח לו.

"אפריל המגעיל"

סביב חודש אפריל (בין ה-24 למרץ ועד אמצע מאי) הוא הזמן הקריטי של נתניהו. זה זמן בו גם המדינה בלחץ, ויתכנו מתחים ביטחוניים ו/או מדיניים (מיד ארחיב בנפרד). אך התנהלות הממשלה אינה פותרת בעיות, ולכן לא מייצרת אהדה נרחבת כלפיה, או שפעולותיה נתפסות כמסוכנות ופרובוקטיביות. אך אפשר להעריך כי בזמן זה נתניהו מסתבך מאד גם ברמה האישית. יתכן והיועץ המשפטי לממשלה מקבל החלטה על הגשת כתב אישום, או לחילופין יתכן שהקואליציה מתפרקת וכדומה. אך בהחלט אפשר שזה הרבה דברים ביחד. כלומר ההסתבכות האישית של רה"מ מביאה לסדקים בממשלה. נראה שליברמן מתכוון לעמוד לצד ראש-הממשלה, ואולי שניהם סופגים ביקורת על התנהלותם במישור הביטחוני, והאשמות על מהלכים ששיקוליהם אינם נקיים. אם כך, לא בטוח שבצדק, כיוון שישראל באמת צועדת לשנה מאד רגישה ומכריעה בה אויבינו פועלים לשנות את מאזן האימה, ומסכנים את ביטחוננו.

כחלון אינו מעוניין בבחירות כרגע, והוא להוט להמשיך את אשר התחיל במשרד האוצר. המלצה לכתב אישום כשתבוא, לא תגרור את יציאתו המידית מהממשלה. אך מה יעשה כשהטבעת תתהדק על ביבי? והיא תתהדק! כיצד יגיב כשיוגש בפועל כתב-אישום? יתכן שהמצב הביטחוני הרגיש יספק לו עילה, לפחות זמנית, להישאר בממשלה. אך אפשר לומר די בביטחון, שהחל מ"אפריל המגעיל", מבנה הממשלה רעוע, ומט ליפול. בכל נקודה שבין האביב ועד סוף השנה, הממשלה עלולה ליפול. היא אינה יציבה מרגע זה ואילך, והנושא לא יורד מהפרק עד התפרקותה. גם גורמים בתוך הליכוד יוסיפו לקלחת. ככל הנראה, עד לסוף השנה יוכרזו בחירות, אך ניתן להניח שכבר קודם, עם סיכוי טוב שהן מתקיימות לקראת סוף השנה, אבל מהאביב זה אפשרי. בכל מקרה דצמבר הוא חודש דרמטי.

מ ה פ ך

נראה שנתניהו יעשה ככל שביכולתו להנהיג את הליכוד גם אם יוכרזו בחירות. ונראה שאם יקום לו מתנגד, שקורא תיגר על הבכורה בליכוד, הוא אינו מצליח. כשמסתכלים במפות האסטרולוגיות של בכירי הליכוד, לא רואים מישהו שמצליח במיוחד, וזה כולל גם את גדעון סער שנראה כרגע הפופולרי מבין כולם בסקרים. כך שגם אם נתניהו יוחלף, אם יגיע למצב של נבצרות למשל, לא נראה יורש שמצליח להוביל את הליכוד לניצחון. צריך לומר שגם הדמויות החיצוניות הידועות כרגע לא צפויות לפרוח. בוגי יעלון אינו מצליח לנצל את המצב בשנה הקרובה, ואם יחזור לפוליטיקה, מעמדו נמוך יחסית, ולא מאד מצליח. בוודאי לא כראש ממשלה. גם אהוד ברק לא נראה כמי שיקטוף את הבכורה מן העבר השני. אולי יצוצו עוד מתמודדים שכרגע קשה לנו לחשוב עליהם, אך מי שנראים המורווחים הגדולים של 2018 הם אבי גבאי ויאיר לפיד.

אנחנו נקבל הרבה שעות מסך מן השניים האלה, והם יביעו עמדותיהם הנחרצות הן בעניין נתניהו אישית, אבל גם הן בעניין המדיני והמתיחות הביטחונית, ובמיוחד בקיץ. כושר השכנוע שלהם יגבר, והם ישפיעו מאד על העם. קשה להאמין, אבל העם ישנה כיוון פוליטי. כרגע, בכל סקר ומדד, די ברור שהעם נוטה חזק ימינה. אבל בין אם יהיו בחירות או לא, לאורך השנה, בגדול מסקר לסקר, העם נוטש את גוש הימין, לטובת האלטרנטיבה של המרכז-שמאל, או איך שלא יכנו את עצמם. אבל זה לא שהמנדטים עוברים לליברמן. ממש לא. והם גם לא נשארים בליכוד. כך שברגע שיהיו בחירות, הליכוד מפסיד. אם נתניהו היה פונה אלי כאסטרולוג, הייתי מציע לו להימנע מבחירות כמה שיוכל. אבל לא בטוח שיוכל. וצריך לומר שנתניהו, בניגוד אלי, גם יהיה בטוח בניצחונו. בכלל נתניהו מאמין שיצליח לצאת מהמצב. והוא ילך עד הסוף המר, כשהוא מנסה עד לרגע האחרון לתפוס בקרנות המזבח. נתניהו באמת מאמין שהוא הדבר הטוב ביותר לישראל, שאין לו תחליף, ושגם העם חושב ככה. לכן יהיה מוכן לבצע מהלכים, שגם אם הם נתפסים כפוגעים בשלטון החוק, הם בעיניו ראויים כדי לשמר את שלטונו, שזה ערך עליון. ב-2017 זה הניע אותו לחוקק את חוק ההמלצות וכדומה, זה הניע אותו לצאת נגד התקשורת והמשטרה, וב-2018 זה יניע אותו לחוקים ופעלולים נוספים, וביתר-שאת. ואם צריך, אז הוא ייצא גם נגד היועץ המשפטי לממשלה שנחשב כרגע חברו. המאבק שלו צפוי רק להחריף, והכל יהיה כשר. צפו למלחמת-עולם! אך כאמור בסופה, הוא מפסיד. נתניהו אולי מצליח לשלהב את מאמיניו הנאמנים, אך להפתעתו לא סוחף את ההמון שיעבור צד. לכן, בכל נקודה שיתקיימו בחירות, בין אם זה סביב החורף הבא (בסיכוי גבוה) או אחרת, צפוי מהפך.

ובינתיים במדינה…

זו שנה בה ישראל מחזקת מאד את שיתוף הפעולה עם הציר הסעודי. צריך לומר שהמתח בין סעודיה לאירן צפוי לעלות באופן דרמטי. וישראל לגמרי מעורבת, ובדרכים שונות. אירן שממשיכה להתבסס בסוריה, ומתקרבת גם לגבול, מביאה את ישראל להמשיך לפעול נגדה, ואפשר שבתגובה האירנים מפעילים את חיזבאללה. בכל מקרה, המתח צפוי לעלות בהדרגה. אפשר שאלו גם מתחים עם הפלסטינים שמתעצמים. במיוחד בחודשים הראשונים של השנה, אבו-מאזן פועל מדינית נגד ישראל, ובהצלחה יחסית. אבל אבו-מאזן ירצה לשמור על מאבק מדיני, ויתכן שהמתיחות האלימה תלך ותתחזק בקיץ, ותיפגע במאמציו. בחודשים הראשונים של השנה זהו אבו-מאזן שנותן את הטון, ושולט ברחוב הפלסטיני, והצלחותיו בזירה המדינית-עולמית מעלות את מעמדו על-חשבון החמאס. אך בקיץ האווירה מתחלפת, והחמאס שנאלץ לבלוע הרבה צפרדעים עד אז, מקבל חופש-פעולה, ואולי אף פועל ממשית נגדנו.

השנה כפרבולה 

כבר סביב ה-24 לינואר יתכן מתח מסוים, ככל הנראה ביטחוני, אך אולי פנימי. אלו ימים בהם בישראל יש איזה לחץ לא סימפטי או אולי טרור, ובכל מקרה התחושה הכללית כבדה במדינה מאיזושהי סיבה. אך זה חלון קצר יחסית, ואחרי שנעבור כמה ימים בפברואר, הדברים נרגעים.

במרץ המתחים ב"שכונה" שלנו עולים. בין אם מתרחשים אירועים נגדנו (כמו התקוממות, טרור, מתח בגבולות וכו'), ובין אם ישראל היא היוזמת (למשל של תקיפות בסוריה), ישראל לא יושבת בשקט. נשמע טון תוקפני של רה"מ ושר הביטחון, ודווקא הרמטכ"ל ירגיש לחוץ לפינה. זו שנה בה ישראל פועלת בנחישות. יש יאמרו באומץ, ויש יאמרו בטיפשות. אבל אין כוונה לוותר, הטון תקיף, והחל ממרץ זה מאד יורגש.

24 במרץ
שבת דרמתית גם לרבים אישית, והיא מובילה אותנו לשבוע די מגעיל במדינה, שנראה שמתחים מסוגים שונים מתערבבים. זה הזמן שגם ביבי מתחיל את "אפריל המגעיל". זה יכול להיות למשל הפגנה גדולה לצד אירוע ביטחוני או אסוני. זו תקופה בה חלק מהציבור אינו סומך על רה"מ שהוא פועל בתום לב, וחושש שמא הוא מסלים את הבעיות כדי לחזק שלטונו, ומצד שני בעיות שלא מוצאות פתרונות (צבאיים, מדיניים ובכלל) קלים. זה מוביל לאפריל קשה ביותר לרה"מ אישית (וכבר מתחילתו), אבל גם לכל מבנה הממשלה (בעיקר מאמצעו).

האבק לא ישקע כל-כך מהר מאירועי "אפריל המגעיל", שכאמור הם בגזרות רבות, ומאי מאד לא שקט במדינה המטולטלת שלנו, אך לאחר יום העצמאות, מתחיל להירגע גם אם יהיו כמה ימים קשים בסוף מאי. אם כן עיקר הדרמות יתרחשו בין ה-24 למרץ ועד אמצע מאי.

שיא הפרבולה

"קיץ חם" לפנינו. כבר מהשבוע האחרון של יוני בעיות יכולות להגיע לשיא. אלו יכולים להיות עניינים פוליטיים ואחרים, בעיות שונות שיוצרות אווירת נאחס, אך ככל הנראה אלו גם מתחים ביטחוניים שעולים דרגה, ופורצים החוצה ביתר-שאת. זוהי תקופה אלימה ביותר עולמית, ובכל המזרח-התיכון המורחב. באווירה כזו, להישגים המדיניים של אבו-מאזן מתחילת השנה, אין משמעות, וזה חמאס שמוביל בצד הפלסטיני. אפשר שזה מוביל עד כדי סבב עימות נוסף מול הפלסטינים. אבל בהחלט יתכן שהבעיות יותר גדולות, והן בגזרה הצפונית מול הציר האירני, ואולי דרך שליחיו. גם ההורוסקופ של נסראללה אינו שקט בקיץ, ונקווה שלא אנחנו הסיבה, אך בכל מקרה, זהו קיץ מתוח מאדדד לצערי.

27 ביולי
סופ"ש מסוכן במדינה, וגם לרבים אישית. והוא מרכזה של תקופה אלימה וגועשת. אין לי איך לייפות את הדברים, רק לומר לכם שזה תמיד נשמע יותר דרמטי כשכותבים על העתיד מראש, וכשנחווה את הדברים –נתמודד, וכן שבתום קיץ קשה, ישראל יוצאת מחוזקת, ולאוקטובר נגיע אחרי כשמתגברים על בעיות שחשוב היה לטפל בהן, וזה יהיה בהצלחה, אם כי הוא עדיין לא חודש שמח, ויש בו גם הרבה חשבון-נפש, ועיסוק בהפקת לקחים ושאלות לאן מכאן, קשיים שעוד הינם. אפשר שזה יוביל לסיום דרכה של הממשלה.

צריך לומר שקברניטי המדינה דוחפים את כוחות הביטחון לפעולה כל השנה. יש יאמרו אמיצים ויש יאמרו מסתכנים מדי או מתלהמים. לאייזנקוט זה לא נוח, אבל החל מהקיץ שיתוף-הפעולה איתו מוצלח, והוא מצליח לייצר הישגים לצבא דווקא ברגעים הקריטיים שייזמן הקיץ. אחרי אביב של לחצים מדאיגים, נראה שאת הפירות אייזנקוט קוצר בסוף הקיץ, אבל זה לא נכון אישית לשר הביטחון ורה"מ.

אפשרות נוספת היא שזה המישור הפוליטי שגועש בקיץ. אם זה רק זה, אז זה ירגיש כמו מלחמה. אם זו מערכת בחירות או התכוננות אליה, היא מכוערת יותר מכל מה שהכרנו. אך ככל הנראה, מצב השמיים האגרסיבי בקיץ להורוסקופ של מדינת ישראל נובע מהלחצים הביטחוניים, והפוליטיים הם רק התוספת.

יורדים מהפרבולה

התייצבות המצב, ולא משנה לגבי איזה סוג מהמתחים שיטלטלו בקיץ, מחזיר את השגרה במדינה ברבעון האחרון של השנה. בלי קשר למדינת ישראל ספטמבר הוא חודש דרמטי לרבים, ועולמית. לכן גם כאן לא קל, כיוון שהשמיים מייצרים בתוכו הרבה תאריכים נפיצים. למשל ה-27 בספטמבר יכול להשפיע גם על מדינת ישראל, וגם באוקטובר לא ממש רגוע במדינה. אבל זה תהליך שיפור, ואפשר להתחיל לחזור לבעיות היומיום ו"להתפנק" בציפיות ותקוות לעתיד טוב יותר. נובמבר-דצמבר שמחים יותר, אנחנו סוף-סוף מורידים מאיתנו את ארשת הפנים הרצינית, מעזים לרצות יותר, ומתעוררת תקווה גדולה. אנחנו עסוקים בעצמנו, ורצון לצמוח ולהתקדם, ופחות מתרגשים מ"האיום הקיומי". נראה שעניינים כלכליים תופסים את תשומת-הלב, ובמישור הפוליטי רואים זעזועים. זוהי שוב תקופה איומה לבנימין נתניהו בסופה של שנה קשה, ויתכן שזה קשור לענייניו המשפטיים. אך זוהי תקופה קשה גם לליברמן ועוד, כשמפות רבות של אישים פוליטיים עוברות זעזוע, אצל לפיד וגבאי דווקא נראה לחיוב. לכן זהו זמן בעל פוטנציאל לחילוף שלטון.

יתכן שנראה את אלי ישי חוזר לחיים הפוליטיים בעקבות השינויים. גם אל תמהרו להספיד את זהבה גלאון שהתפטרה לאחרונה מראשות מרצ, זו שנה מוצלחת עבורה. לנשים אחרות בפוליטיקה זו שנה מרעה ומקשה: מירי רגב, ציפי לבני, סתיו שפיר ושלי יחימוביץ'. לאיילת שקד יש עדנה במפלגתה, והיא מוערכת בתפקידה, אך צרות הממשלה פוגעות גם בה. אפילו גל גדות לא נראית כמי שממשיכה לטפס גבוה יותר. נשים, איך אנחם אתכן? אולי אם אגלה לכם שבניגוד לציפיות הגברים, זו לא שנה מוצלחת גם לערן זהבי… על כולנו להתנחם שבסופו של הקיץ, ישראל יוצאת מחוזקת, ובסוף השנה כולנו נשכח שהיו כאן בכלל בעיות. זו שנה שמתגברים בה ומשפרים עמדות, ובסופה חוזרים לשאוף קדימה.

כלכלה

מזה שנתיים אני מספר לכם שתהליכים לא טובים מתרחשים בכלכלה הישראלית. תרמיות והונאות, פשיטות-רגל ו"טבע" אכן מאחורינו, אך לא הכל נחשף, ולכן קיים פוטנציאל הרסני נוסף. הבעיה הגדולה ביותר שתתברר, היא התנהגות כלכלית לא אחראית שאפיינה את השנים האחרונות. אלו הביאו להיקף חובות עצום, וזה נכון עולמית. עליית הריבית הצפויה רק תחשוף את עומק הבעיה. כחלון צפוי להמשיך לפזר עוד ועוד הטבות ולנהל כלכלת בחירות, אך בסוף נגלה שזה יצר בור. נראה את תקציב המדינה מתנפח מאד השנה, כשבמקביל מחלקים מתנות לעם. ישראל עשויה לסבול גם מבעיות בכלכלה העולמית, ובמיוחד בארבעת החודשים האחרונים של השנה יתכנו זעזועים.

שוק הדיור ימשיך בקיפאונו, מה שיכול להוביל לירידת מחירים, לפחות באזורים מסוימים. אך טלטלה משמעותית יותר נראה בשנת 2020.

בסוף 2018 אתם תקראו שוב את התחזית הזאת, שתישאר כאן כל השנה. ניתן גם לצפות בפרסום המקור בפייסבוק מתאריך ה-30.12.17 כאן. אני כבר אומר לכם שהיא כנראה לא תהיה 100% מדויקת, אז בואו נתפשר על 90%-80%? אסטרולוגיה אינה מדע מדויק, זה לא מתמטיקה. אבל היא תהיה נכונה בעיקרה! זו בגדול השנה שלפנינו, לטוב ולרע. נאחל שרק הטוב יקרה למדינהלקריאת התחזית עבור שאר העולם לחץ כאן.

עדכונים שוטפים:

מתפרסמים בכל כמה ימים בבלוג בפייסבוק. איך מוודאים שלא תפספסו את הפרסום? LIKE לעמוד לא מספיק כדי שכל הפרסומים יקפצו, כדאי להיכנס לכפתור ה"Following" (אנגלית) או "עוקב" (עברית), ולשנות את ההגדרות ל"See First" או "ראה תחילה" אם ברצונכם לראות יותר פוסטים שאני מפרסם. פשוט וקל. לנוחיותכם קישור לעמוד 

שנה אזרחית טובה !
ממני והכוכבים !

שלח לחבר או שתף את המאמר:

ערב קסום שייזכר לתמיד

לחצו לפרטים

תחזית אוגוסט 2022

לחצו לקריאה

תחזית שנתית תשפ"ב

לחצו לקריאה

תחזית קורונה

לחצו לקריאה

והקשר לכל מזל

לחצו לקריאה

איך כל מזל במיטה

לחצו לקריאה