050-7881995

אסטרולוגיה ביהדות

הרמב”ן אמר: “גזירת הכוכבים היא מן הניסים הנסתרים שכל התורה תלויה בהן”. חוכמת הכוכבים מעסיקה את היהדות מאברהם אבינו ועד ימינו אנו. כשהוויכוח העיקרי בין הרבנים אינו על תקפות האסטרולוגיה, אלא האם מתנגש בדרך הדתית.

היו חכמים שטענו לכאן ולכאן. אלו שבעד העיסוק האמינו שההשפעה האסטרולוגית היא התוכנית האלוהית המקיפה והכוללת המחזיקה את כל גרמי השמים (כמו ראב”ע -אבן עזרא שכתב 7 ספרי אסטרולוגיה), טענה אחרת שחזרה רבות בקרב חז”ל היא שההשפעה קיימת, אך אדם שומר מצוות (“עליון”) יכול לשנות את המזל שנקבע. ועוד טענה היא שהמזל ישפיע רק על מי שעוסק בו, ואחרת תטען שעם ישראל מעל הכוכבים, בעוד הגויים לא (קרי הם כן מושפעים), אך לא התעלמו או שללו אמיתות התופעה.

בדיוק לפי הגישה האחרונה ספר הזוהר מפרש את ברית בין הבתרים,: “ואברהם (אבינו) היה רואה בחכמת הכוכבים שלא יוליד (לשרה אימנו).”, מסביר המדרש ממסכת אבות “הכול צפוי והרשות נתונה”. ה’ נתן בן לשרה לבסוף, כלומר יש את השפעת הכוכבים, ויש אלמנט של מעל הכוכבים. (במאמר מוסגר אומר שגם האסטרולוגים החילונים מאמינים שבכוכבים רואים פוטנציאל אנרגטי, והמודעות אליו יכולה לגרום לנו למזער נזקיו ולהעצים מעלותיו. האנרגיה צפויה, והרשות נתונה איך לנצל או להתכונן אליה.)

מדוד המלך, יהודה הלוי ועד אבן גבירול התעסקו ב-12 המזלות, אך שימוש ממשי ומעשי מתקדם ביהדות אנו רואים בקבלה (אסטרולוגיה קבלית). תורת הכוכבים והמעקב אחר הקשר בין מחזוריותם לחיינו אנו החל להתפתח עוד בתרבות המסופוטמית, המשיך במצרים העתיקה, והתפתח מאוד בעם ישראל. הבבלים והיוונים למדו חוכמותיו מאיתנו, ופיתחו אותו באופן שהתרחק מהיהדות בצורה שנאסר ע”י היהדות האורתודוכסית הקלאסית באלף האחרון.

אסטרולוגיה לא צריכה להתנגש באמונה דתית כפי שהמדע לא. ישנם אסטרולוגים דתיים כפי שישנם מדענים דתיים. אנו מכירים שימוש נרחב בנומרולוגיה (תורת המספרים) אצל רבנים ומקובלים, הכל כנראה לפי הלכות הזמנים והתקופה.

חזרו לרשימת המאמרים המלאה – מה אומר המזל שלי.

צרו קשר או צלצלו: 050-7881995

שלח לחבר או שתף את המאמר:

קורסים באסטרולוגיה

לימודי אסטרולוגיה

לחצו לפרטים

תחזית שנתית תשפ”ב

לחצו לקריאה

תחזית ספטמבר 2021

לחצו לקריאה

תחזית קורונה

לחצו לקריאה

ערב קסום שייזכר לתמיד

לחצו לפרטים

והקשר לכל מזל

לחצו לקריאה

איך כל מזל במיטה

לחצו לקריאה