050-7881995

ממשלת נתניהו – גנץ

18 במאי 2020

אחרי שנה וחצי של כאוס בישראל קמה אתמול ממשלת ישראל ה-35. לפני שנה וחצי סיפרתי לכם על המשבר הפוליטי הצפוי, הפלונטר, ועד כדי סכנת מלחמת אחים. הרבה דם רע זרם פה, אבל הבטחתי לכם שבאביב 2020 המשבר מסתיים. היינו צריכים קורונה, גם פילוג של כחול-לבן, אבל התינוק הזה, שלא רצה לצאת, בסוף נולד. יש הטוענים שהוולד נולד מת, מה אומרים הכוכבים?

עמי גוטמן – אסטרולוג

תלוי איזה אסטרולוג שואלים. במקרים כאלה אני בוחר לעבוד בשיטת האסטרולוגיה ההוררית. בעיניי היא המדויקת והאמינה ביותר. אני מציב "מפת אירוע" לרגע השבעת הממשלה (17.5.2020 בשעה 17:35), אותה מנתחים בטכניקה שונה מהותית ממפת לידה קלאסית. בסיבובי הבחירות הקודמים כשלא קמה ממשלה, וכולנו התלוננו על בזבוז כספי הציבור לבחירות נוספות, סיפרו לנו שזה בעצם חיסכון ללכת לבחירות, כיוון שהקמת הממשלה תעלה יותר בגלל הסכמים קואליציוניים. אכן עכשיו אנו רואים כמה יקרה ובזבזנית הממשלה שקמה, אך עתה מספרים לנו שזה החיסכון, כי בחירות רביעיות עולות יותר. מישהו משחק לנו עם הראש, וזה לא טורנדו…

אז ממשלה טובה או רעה? עדיף שנשאל את הכוכבים, ולא נאמין לכל מילה של הפוליטיקאים (אלה שבפנים ואלה שבחוץ). התשובה היא גם וגם. מעניין שהיא בעיקר לא טובה לראשיה, צמד הבנימינים, גנץ ונתניהו, אך תקדם פוליטית כמה שרים, שחלקם צפוי לייצר הצלחות ואולי לעבוד גם קצת בשבילנו. במיוחד בשלב הראשון הממשלה נותנת רגיעה לעם, ועושה כמה מהלכים חשובים ובונים.

יהיה קשה לצדדים לקדם מהלכים אישיים או של צד מסוים, והם יהיו עסוקים בדרישה לשמור על ההסכמים כלשונם. אבל זה מסלול התנגשות. יהיו המון תלונות על הפרות הסכם או שיח קשה. לכן, למרות שיהיו משרדים שפועלים אוטונומית היטב, התיאום בין המשרדים צפוי להיות בעייתי, ונראה הרבה תופעות של זריקת אשמה וגלגול אחריות, לצד דברים שנתקעים באמצע, ונופלים בין הכיסאות. בהתחלה זה ייראה כעובד, ואולי אפילו יחסי נתניהו-גנץ יתחממו, או לפחות יהיה שיתוף-פעולה חלקי. אך האתגרים אובייקטיבית קשים מדי. אלו האתגרים של המדינה, אך גם האתגרים האישיים שלהם. במיוחד נתניהו צפוי לגלות שבמאבק המשפטי שלו הוא מפסיד. הוא נאלץ לוותר לגנץ על משרד המשפטים, אך שם את אמיר אוחנה בביטחון הפנים. נראה מאבקים קשים של השר אוחנה בגורמי אכיפת החוק, ואולי גם ביחידת להב 433 האמונה על חקירות הפוליטיקאים. מנגד נראה את שר המשפטים ניסנקורן נלחם ולא מוותר, וצפוי לו הרבה כאב-ראש, ולא הכל הוא יוכל. יש הטוענים כי נתניהו קיבל את מצבו המשפטי, והוא בא רק לכמה מהלכים פוליטיים אחרונים. אך נתניהו הולך למלחמת חורמה עקשנית ובכל דרך. וזה כאמור צפוי להיתקל בקשיים. גם השר אוחנה יגלה שהוא עומד מול כוחות גדולים וחזקים. צפויים מאבקי כוחות אימתניים, אך נתניהו לא מצליח להיחלץ ממצבו המשפטי שבאיטיות אך בבטחה, הולך וסוגר עליו. בנוסף, בסיכוי גבוה גם ליצמן צפוי לכתב-אישום, ויתכן שייאלץ להתפטר מתפקידו. בכל מקרה לפניו קשיים גדולים מאד, והוא אינו משתלב היטב במשרד הבנוי והשיכון.

בני גנץ צפוי להרגיש בעיקר חסר אונים. אין לו מנופי לחץ אמיתיים בממשלה הזו, והוא נאלץ להיכנע ולקבל מצבים שמאד לא נוחים לו אישית, ערכית ופוליטית. זה יורגש במיוחד בשנה הראשונה לכהונת הממשלה. יתכן שלא נוח לו להיות שותף של נתניהו בזמן שהוא נלחם במערכת המשפטית, ויתכן שהוא חסר כוח מול צעדים מדיניים שנתניהו מקדם, כדוגמת סיפוח או החלת החוק הישראלי על השטחים וכדומה. על רקע זה, יתכנו מתחים ביטחוניים שיעיבו על תפקידו כשר הביטחון.

אז יש בעיות, והממשלה תצעד לעתים בדרך לא ברורה. יהיו טריקים ושטיקים, מניפולציות ופעילות מאחורי הקלעים. אבל יש גם דברים טובים. הממשלה תטפל היטב במשבר הקורונה (שעוד תחזור), ובצד הכלכלי שלה שצפוי להיות קשה הרבה יותר. צריך להבין, העולם כולו הולך למגה משבר כלכלי. אנו רק בראשית הבעיות, והן יהיו יותר ממה שכרגע מצפים. ישראל בהכרח מושפעת, אך תדע להתמודד טוב יותר ממדינות אחרות. נראה טיפול אחראי של הממשלה במצב. לשר האוצר, ישראל כץ, לא הולך להיות קל. יהיה לו קשה להיות פופולרי בעם. אבל ביחס לבעיות האובייקטיביות, נראה טיפול אחראי וממלכתי. זהו אחד הנושאים העיקריים שיעסיקו את הממשלה, אנו בפתחו של משבר גלובלי נרחב.

יהיו שרים שיקדמו מאד את ענייני משרדם, ואת מעמדם. המרוויחים של הממשלה הנכנסת הם בין היתר: מירי רגב (שבמשרד התחבורה קצת תרגיע מהמיליטנטיות שאפיינה אותה במשרד התרבות), יובל שטיינץ (שנשאר במשרד שבו היה, וזה תחום הבנתו – אנרגיה), אלון שוסטר (איש הנגב ושר החקלאות החדש), יזהר שי (יזם ואיש הייטק, יהיה שר המדע והטכנולוגיה), איציק שמולי (שר העבודה והרווחה הנכנס), ופנינה תמנו שטה (שרת העלייה והקליטה, והשרה האתיופית הראשונה בתולדות ישראל).

 

אז יהיו גם הרבה דברים טובים שהממשלה הזו תעשה. אך יהיו גם בעיות ומשברים, וקשה לקבוע אם הממשלה צולחת אותם. אולי "הכל צפוי והרשות נתונה". כלומר משברים בהכרח יהיו, אך ההחלטה אם לצלוח אותם, היא של חבריה. נראה שגנץ יהיה מוכן לבלוע הרבה ולא לפרק, אבל אי-אפשר להכריז שזה יספיק. בין היתר, משבר גדול צפוי בעוד כשנה מהיום (אביב-קיץ 2021). הוא יכול להיות פוליטי, והוא יכול להיות של כלל המדינה. ובכל מקרה זו תקופת לחץ גדול בהנהגת המדינה. צריך לומר שכל הדרך עד לשם רוויה קשיים ודרמות. במיוחד הסתיו שלפנינו אינו פשוט. גדעון סער נראה כרגע אופטימי, ולא בטוח שהוא עצוב שלא קיבל משרד. הוא מילא רואה בכך מלכודת דבש, ועסוק בהכנת היום שאחרי. קשה לקבוע מה קורה בעוד שנה, בין אם זה עניין בו הממשלה מטפלת, או בעצם כבר החלפתה, זה זמן לא נוח גם לחברי האופוזיציה. לליברמן וללפיד בוודאי אין סיבות לשמוח. ככה שלא הם הולכים להרוויח. זה לא אומר מה קורה במשבר הזה, או שהממשלה תוציא את ימיה. אולי זה עניין פתוח. נאחל הצלחה לממשלה ה-35, כי היא הממשלה של כולנו. הצלחתה היא הצלחתנו. גם אם היא לא ממשלת החלומות, יש בה הרבה טוב, והיא עדיפה מהכאוס שקדם. ובאופן קצת מפתיע תשרת את הציבור טוב יותר מאשר תשרת את שני ראשיה.

שתי אנקדוטות אסטרולוגיות

  • לנתניהו שני יריבים מרים בקדנציה הזו שבחרו ללכת לאופוזיציה:

מנהיג ימינה, נפתלי בנט, שצפוי לאגף מימין. נפתלי בנט נולד ב-25 במרץ. בדיוק בתאריך לידתו של אביו של בנימין נתניהו, בנציון נתניהו.

מנהיג יש עתיד, יאיר לפיד, שיאגף משמאל. יאיר לפיד נולד ב-5 בנובמבר. בדיוק בתאריך לידתה של אשת רה"מ, שרה נתניהו.

מקרי? הסיכוי הסטטיסטי שזה במקרה, הוא הסיכוי האקראי להיוולד ביום מסוים בשנה, שזה 1/365 (אחד חלקי 365), ואת זה תכפילו במספר האנשים שנולדו באותו יום, ובמספר המקרים. בקיצור, הרבה הרבה פחות מ-1% (מוזמנים לחשב).

  • אופק על השמש בדיוק מפחיד:

נתניהו נשבע אמונים לממשלה ה-35 ב-17 במאי בשעה 17:02 בדיוק. קו האופק העולה מעל ירושלים בשעה זו, הוא במעלה 27.5 במזל מאזניים. זוהי עובדה אסטרונומית. אך גם השמש במפה של בנימין נתניהו היא במעלה 27.5 במאזניים. כלומר כשנתניהו נולד, מיקום השמש ביחס אלינו הוא בדיוק במעלה זו (מכאן נגזר גם סימן המזל של אדם).

מעניין לראות שכשדוד בן-גוריון פתח את טקס הכרזת העצמאות ב-14 במאי 1948 בשעה 16:00, ופתח במילים "בארץ ישראל קם העם היהודי…", האופק העולה מעל תל-אביב היה במעלה 23 במאזניים. גם זו עבודה אסטרונומית. כבר לא תופתעו מאד לשמוע שהשמש במפת הלידה של בן-גוריון היא במעלה 23 מאזניים. כלומר שהוא נולד במזל מאזניים, וביום ה-23 שלו (השמש במעלה 23). כל מזל מחולק ל-30 חלקים (מעלות). השמש עוברת כל יום מעלה אחת במפה (בקירוב), ולכן אחת ל-30 ימים מחליפה מזל. מבחינה מדעית אסטרונומית, זה בעצם כדור הארץ שזז מולה, ויוצר את הפרספקטיבה הזו. כי הכל יחסי גם בחלל.

מקרי? הסיכוי הסטטיסטי האקראי גם כאן הוא 1 חלקי 365 כפול מספר החזרות. ובקיצור, הרבה פחות מ-1%. לא בדקתי הכרזות והשבעות רבות נוספות, אך ללא ספק, אלו מקרים מעניינים שמזמינים מחקר סטטיסטי מדעי רחב היקף.

עמי גוטמן – אסטרולוג

 

שלח לחבר או שתף את המאמר:

ערב קסום שייזכר לתמיד

לחצו לפרטים

תחזית אוגוסט 2022

לחצו לקריאה

תחזית שנתית תשפ"ב

לחצו לקריאה

תחזית קורונה

לחצו לקריאה

והקשר לכל מזל

לחצו לקריאה

איך כל מזל במיטה

לחצו לקריאה